Објавено на:

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција да не презема нови воени дејствија во Сирија

t

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера телефонски му рекол на турскиот колега Хулуси Акар дека „остро се противи“ на нова турска воена операција во Сирија и изразил загриженост поради ескалацијата на ситуацијата во земјата, соопшти прес-службата на Пентагон. И Русија пред една недела се обиде да ја убеди Турција да не ја напаѓа Сирија.

Остин изрази сочувство за терористичкиот напад што го потресе Истанбул на 13 ноември.

Тој, исто така, изрази загриженост за ескалацијата на непријателствата во северна Сирија и Турција, вклучително и неодамнешните воздушни напади, од кои некои директно ја загрозуваат безбедноста на американскиот воен персонал кој работи со локалните партнери во Сирија за да ја порази Исламската држава, се вели во соопштението на Пентагон.

„Министерот Остин повика на деескалација и изјави дека Министерството за одбрана на САД категорично се противи на спроведување на нова турска воена операција во Сирија“, додава прес-службата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите со остра реакција до САД поради…

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно…

Ердоган му се закани на Западот поради…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го коментираше…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…