Објавено на:

САД кажаа до кога мислат дека ќе трае војната во Украина

t

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен им порачал на европските сојузници дека, според проценките на САД, руската војна во Украина би можела да трае до крајот на оваа година, објави Си-Ен-Ен.

Според американската ТВ мрежа, повикувајќи се на изјавите на двајца неименувани европски функционери, Блинкен рекол дека со своите колеги разговарал за американската загриженост дека војната може да трае подолго.


-Но, целиот негов ангажман се однесува на тоа што е најдобро за војната да заврши што е можно поскоро, рече неименуван претставник на Стејт департментот.

Многу официјални лица претходно истакнаа дека е тешко да се предвиди колку долго би можела да трае војната во Украина, но неколкумина од нив рекоа дека ништо не укажува на тоа дека рускиот претседател Владимир Путин ги променил крајните цели на операцијата.  (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…

Русите бесни: Украинската црква бара Вартоломеј да…

Украинците бараат од Вселенскиот патријарх да го…

Москва чека Киев да ја сфати реалната…

Москва чека Киев да ги прифати барањата…