Објавено на:

САД кажаа до кога мислат дека ќе трае војната во Украина

t

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен им порачал на европските сојузници дека, според проценките на САД, руската војна во Украина би можела да трае до крајот на оваа година, објави Си-Ен-Ен.

Според американската ТВ мрежа, повикувајќи се на изјавите на двајца неименувани европски функционери, Блинкен рекол дека со своите колеги разговарал за американската загриженост дека војната може да трае подолго.


-Но, целиот негов ангажман се однесува на тоа што е најдобро за војната да заврши што е можно поскоро, рече неименуван претставник на Стејт департментот.

Многу официјални лица претходно истакнаа дека е тешко да се предвиди колку долго би можела да трае војната во Украина, но неколкумина од нив рекоа дека ништо не укажува на тоа дека рускиот претседател Владимир Путин ги променил крајните цели на операцијата.  (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Официјален Вашингтон: Македонија што побрзо да ги…

Американската Влада излезе со став во однос…

Германија ќе праќа уште хаубици во Украина

Германската влада планира да ги зајакне артилериските…

Американските дронови нема долго да издржат во…

Додека Вашингтон праќа беспилотни летала „Греј орел“…

Обама за пресудата: Ова е напад на…

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама во…