САД не исклучува воена акција доколку Кина воспостави база на Соломонските Острови

t

Еден од највисоките американски функционери на Пацификот одби да ја отфрли можноста за воена акција против Соломоновите Острови доколку и дозволи на Кина да воспостави воена база таму, велејќи дека безбедносниот договор меѓу земјите претставува „потенцијални регионален безбедносен ризик“ за САД и другите сојузници.

Амбасадорот Даниел Критенбринк, помошник државен секретар за Источна Азија и Пацифички прашања, беше дел од американска делегација на високо ниво во оваа пацифичка земја минатата недела.

Тој рече дека американскиот тим, во кој е вклучен и координаторот на Советот за национална безбедност за индо-пацифичките прашања, Курт Кембел, имал 90-минутен „конструктивен и искрен“ состанок со премиерот Манасех Согаваре, на кој американскиот тим детално ја објаснил загриженоста за неодамна потпишаната безбедносен договор со Кина.

„Сакавме да им објасниме на нашите пријатели во Соломон, кои се нашите грижи“, рече Критенбринк. „Премиерот Согаваре посочи дека според мислењето на Соломонските Острови, договорот што го склучиле има исклучиво домашни импликации. Но, ние јасно ставивме до знаење дека има потенцијални регионални безбедносни импликации од договорот не само за нас, туку и за сојузниците и партнерите од целиот регион“.

Во вторникот, Критенбринк ја повтори подготвеноста на САД да дејствуваат во регионот доколку Кина воспостави воена база.

„Се разбира, ние го почитуваме суверенитетот на Соломонските Острови, но сакавме и да им дадеме до знаење дека ако се преземат чекори за воспоставување де факто постојано воено присуство, способности за проекција на моќ или воена инсталација, тогаш ќе имаме значителна загриженост. , и многу природно би одговориле на тие грижи“, рече тој.

На прашањето што би можело да вклучува тој одговор, тој рече: „Видете, нема да шпекулирам и не сум во позиција да зборувам за тоа што САД можат или не можат да направат во таква ситуација“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нуклеарната централа “Запорожје” е “екстремно ранлива”

Украинската нуклеарна централа Запорожје три месеци е…

(Видео) Хрват уапсен во Панама за убиство…

На аеродромот во Панама е уапсен хрватски…

Вучиќ повика на обединување на Србите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им се…

Шоле го охрабрил Вучиќ да преземе чекори…

Специјалниот советник во американскиот Стејт департмент, Дерек…

Ердоган го претстави новиот кабинет: Ова се…

Реџеп Таип Ердоган, откако денеска свечено положи…