Објавено на:

САД: Не ја охрабруваме Украина да напаѓа надвор од нејзина територија

t

Соединетите Држави не ја опремуваат ниту ја охрабруваат Украина да изврши напади преку нејзините граници, објави Стејт департментот, откако Украина со нападите врз руските воздушни бази покажа дека е способна да изврши акции на стотици километри длабоко на руска територија.

„Не ја опремуваме Украина да напаѓа преку границите. Не ја охрабруваме Украина да напаѓа преку нејзините граници“, рече портпаролот Нед Прајс.

Тој додаде дека САД ја опремуваат Украина со она што и е потребно за одбрана на нејзината територија.

Киев не презеде директно одговорност за нападите, но ги поздрави. Прајс рече дека нема докази дека нападите ги извршила Украина.

Трет руски аеродром изгоре денеска по напад со беспилотно летало, еден ден откако Украина покажа очигледна нова способност да навлезе стотици километри длабоко во рускиот воздушен простор со напад на две руски воздушни бази.

Русија вчера објави дека беспилотни летала од советската ера ја погодиле воздухопловната база Енгелс, дом на руската флота од масивни стратешки бомбардери и база во Рјазан, на само неколку часа возење од Москва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите со остра реакција до САД поради…

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Разрешен министерот за одбрана на Украина

Алексеј Резников повеќе не е министер за…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…