Објавено на:

САД објавија нов пакет санкции: Санкционирани 40 компании и 29 поединци поврзани со Русија

t

Соединетите Американски Држави воведоа нов пакет санкции против Русија, во кој се вклучени десетици физички и правни лица поради „обидите да се заобиколат антируските санкции“ од Вашингтон, соопшти американското Министерство за финансии.

– Канцеларијата за контрола на странски средства стави на црната листа организации и поединци вклучени во обидите да се избегнат санкциите против Русија што претходно ги воведоа САД и нивните странски партнери, се вели во соопштението на Министерството за актуелната одлука на администрацијата на Вашингтон.

Според документот, 29 физички и 40 правни лица од Руската Федерација подлегнале на новите ограничувања на Министерството. На црната листа е и Транскапиталбанк, како и „глобалната мрежа од повеќе од 40 луѓе и организации“, со која наводно управува бизнисменот Константин Малофејев.

Меѓу другото, новите ограничувања ги погодија и првиот заменик-претседател на Централната банка на Русија, Ксенија Јудаева, претседателот на одборот на директори на банката „Откритије“, Михаил Задорнов, како и „Инвестторгбанк“.

Покрај тоа, САД воведуваат визни ограничувања за 625 руски државјани, наводно вклучени во борбата против дисидентите во Русија и во странство, како и во активности кои „го загрозуваат територијалниот интегритет на Украина и кршењето на човековите права во официјалните и неофицијалните затвори во руската контрола. Донбас“, истакнаа од одделот. Визни ограничувања се воведуваат и против руски службеници „вклучени во кршење на човековите права“ и 17 лица за кои Вашингтон смета дека се вклучени во „поткопување на демократијата во Белорусија“.

Претходно американското Министерство за финансии воведе санкции против 42 компании поврзани со „Збербанк“. Белата куќа претходно објави дека Вашингтон, меѓу другото, воведува парализирачки санкции против „Збербанк“ и „Алфа банка“, што е една од мерките во новиот пакет санкции што Америка го воведува поради Украина.

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров од своја страна рече дека странските компании кои одбиваат да работат со Русија тоа го направиле под огромен притисок, но дека Русија ќе ги реши сите проблеми со економијата што и ги создава Западот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Страшно: Воз со етанол излета од…

Товарен воз кој превезувал етанол излета од…

Украинците признаваат: Руските сили постугнаа одреден напредок…

Руските сили постигнаа одреден напредок во Бахмут…

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…