Објавено на:

САД после 30 години се сетија дека постојат Обединетите Нации и Советот за безбедност? Што мислат експертите за најавеното “преслушување” на Русија?

t

САД за понеделник закажаа седница на Советот за безбедност на Обединетите нации , на која планираат да ја „преслушаат“ Русија во врска со нејзиното, како што велат во Вашингтон, „заканувачко однесување“ кон Украина.

Соговорниците на „Спутник“ го гледаат овој потег како продолжение на пропагандната војна против Москва и уште еден американски куршум истрелан во рака.

Според поранешниот шеф на југословенската дипломатија и поранешен амбасадор во ОН, Владислав Јовановиќ, незгодно е да се започне сеопфатна пропагандна акција против постојана членка на Советот за безбедност на ОН во самиот Совет за безбедност.

„Тоа не беше искористено до тој степен ниту за време на Корејската војна, па мораа да најдат излез и да ја префрлат дискусијата од Советот за безбедност на Генералното собрание на ОН преку формата Обединети за мир.

„Значи, ова префрлање на акцијата за демонизација на Русија во самиот центар на Советот за безбедност е последица на тие полускриени или отворени негативни намери што Америка ги има кон Русија“, рече Јовановиќ. Една општа политичка офанзива против Русија од повеќе причини .

„САД сакаат, пред сè, да ја нападнат Русија со овие економски, политички и социјални притисоци од Западот, да ја ограничат на решавање на овие проблеми и во исто време да ја одвојат од другите проблеми во светот.

Исто така, во интерес на Америка е после таа почетна фаза на предизвикување внатрешни проблеми и тензии во Русија, во некоја втора и трета фаза, да се најде под конечен притисок да ја одвои Русија од Кина и практично да си го присили патот назад кон Запад, под пониски услови од тоа беше во времето на Елцин“, објаснува Јовановиќ.

Според него, САД сметаат дека со пренесување на тој притисок во Советот за безбедност, уште повеќе ќе ја позиционираат Русија во непријатна, одбранбена позиција во однос на политичкото немање иницијатива.

„Вашингтон, исто така, верува дека на овој начин ќе го прикрие фактот дека главните офанзивни потези во украинската криза се всушност оние од Америка, дека САД се тие што долеваат масло на огнот и продолжуваат да го драматизираат и влошуваат политичкиот и социјалната состојба во Европа“.

„НАТО, всушност, е само инструмент во рацете на Америка, додека европските земји се чувствуваат сè понепријатно бидејќи Америка е далеку, а Европа е веднаш до кризата што Вашингтон ја забрзува“, забележува Јовановиќ.

Тој смета дека Америка претерала со своите досегашни потези, вклучително и последниот со иницирањето на седницата на Советот за безбедност на ОН, додека Русија има „пар екселанс“ аргументи кои најверојатно ќе ги изнесе во таа прилика, бидејќи Москва ништо не направила.

„Мислам дека тоа ќе биде истрел во рака и светската јавност ќе биде повеќе критична кон Америка отколку да покаже разбирање и евентуално да ги поддржи нејзините ставови.

„Ова веројатно ќе го поттикне размислувањето во самата Европа, особено во старата Европа, која не заборави дека некогаш имаше понезависна и понагласена улога во светските проблеми отколку сега“, рече Јовановиќ.

Америка го користи Советот за безбедност на ОН како пропаганден форум
Слично размислува и поранешниот амбасадор и директор на Српскиот круг за надворешна политика, Милисав Паиќ, кој вели дека Америка ја подложи Русија на повеќемесечна медиумска кампања со желба да ја претстави како агресивна земја која има намера да ја нападне Украина.

„Тоа е всушност оживување на старата политика на САД кон Русија, која теоретски започна по Берлинскиот ѕид, пишувањата на Кисинџер дека Русија треба да се подели на три дела или изјавите на Медлин Олбрајт дека рускиот простор е добар за целото човештво.

Сега, таа политика е уште поагресивно изразена, бидејќи некои од клучните луѓе во американската администрација, како Ентони Блинкен, Викторија Нуланд, па дури и самиот претседател Бајден, долго време се профилирани како личности со антируски ставови.

Тие се преокупирани со „европска Европа“ во смисла дека Русија е демонизирана, меѓународно изолирана и морално дисквалификувана“, рече Паиќ.

Во таа смисла, додава тој, планираната седница на Советот за безбедност е обид на Вашингтон да постигне одредена меѓународна осуда на Русија, земја која презеде легитимни чекори за заштита на својата територија и економија од притисокот што доаѓа од САД.

„Американците сакаат да го користат Советот за безбедност на ОН како пропаганден форум за пошироката меѓународна заедница на некој начин да застане на нивна страна и да ја поддржи оваа политика на притисок врз Русија.

„Но, мислам дека сета оваа пропагандна акција на САД на крајот ќе биде истрел во рака, бидејќи е за очекување дека дури и некои членки на Советот за безбедност од Запад, како Франција, нема да се согласат да застанат безрезервно зад позицијата. се залагаше од Вашингтон“, смета Паиќ.

Како што вели, уште еден доказ е тоа што Америка после триесет години се сети на постоењето на Обединетите нации и Советот за безбедност, додека за сето тоа време беше една од земјите кои најмногу го компромитираа системот на Светската организација.

По толку време, Соединетите Држави се обраќаат на форумите на ОН и на Советот за безбедност, иако во последните децении презедоа серија нелегални воени агресии врз суверени земји, членки на ОН, од СР Југославија, преку Авганистан, Ирак, Сирија, Либија, до воено учество во африканските конфликти и демонстрации за поддршка на Тајван.

Значи, не треба многу да очекуваме од ова, но важно е дека Америка, по сите неуспешни обиди да постигне некои свои политички цели преку политиката на сила и едностраните притисоци, сега се враќа во Обединетите нации.

„Можеби во целата оваа контроверзна ситуација, тоа е и показател за ограничената моќ на САД еднострано да ги остварува своите надворешнополитички цели и интереси“, заклучува Милисав Паиќ за Спутник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема пари за Украина: Претставничкиот дом на…

Претставничкиот дом на САД го одобри 45-дневниот…

ОСТАР ОДГОВОР од американската амбасада до Додик!

Американската амбасада остро реагираше на зборовите на…

Медведев: Продолжуваме додека не го уништиме нацистичкиот…

Русија ќе продолжи со својата специјална воена…

Како ќе реагира Русија?! За една и…

Турското беспилотно летало „Бајрактар“ ќе се произведува…

Кина: САД се вистинска империја на лагите

САД се „империја на лагите“, соопшти денеска…