Објавено на:

САД почнаа да дистрибуираат вакцини за деца постари од 6 месеци

t

Соединетите Американски Држави почнаа да дистрибуираат вакцина за деца постари од 6 месеци, која треба да биде достапна на национално ниво за неколку дена, рече координаторот на Белата куќа за „Ковид-19“, д-р Ашиш Џа.

Кон крајот на минатата недела, американските регулатори ја одобрија вакцината со две дози за деца на возраст од 6 месеци до пет години и вакцината со три дози на Pfizer-BioNTech за деца на возраст од 6 месеци до четири години.


Засега не се знае колку родители ќе ги вакцинираат своите деца. Само еден од пет родители на деца помлади од пет години изјавиле дека ќе го вакцинираат своето дете што е можно поскоро, според истражувањето објавено од Фондацијата Семејство Кајзер во мај.

Според официјалните бројки, само 29 отсто од децата на возраст меѓу пет и 11 години се целосно вакцинирани со Pfizer-BioNTech откако тој беше одобрен во октомври.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НОВ ВООРУЖЕН НАПАД ВО САД:  Загинаа шест, а…

Најмалку шест лица загинаа, а повеќе од…

Ковачевски го честиташе Денот на независноста на…

САД веќе 30 години се наш долгогодишен…

Путин нема да испрати честитка до Бајден…

Руискиот претседател Владимир Путин годинава нема му…

САД ѝ испраќаат на Украина нови ракетни…

Соединетите Американски Држави и испраќаат на Украина…

Иран не попушта: Без успех завршија преговорите…

Европскиот посредник изјави дека Техеран и Вашингтон…