Објавено на:

САД почнаа да дистрибуираат вакцини за деца постари од 6 месеци

t

Соединетите Американски Држави почнаа да дистрибуираат вакцина за деца постари од 6 месеци, која треба да биде достапна на национално ниво за неколку дена, рече координаторот на Белата куќа за „Ковид-19“, д-р Ашиш Џа.

Кон крајот на минатата недела, американските регулатори ја одобрија вакцината со две дози за деца на возраст од 6 месеци до пет години и вакцината со три дози на Pfizer-BioNTech за деца на возраст од 6 месеци до четири години.

Засега не се знае колку родители ќе ги вакцинираат своите деца. Само еден од пет родители на деца помлади од пет години изјавиле дека ќе го вакцинираат своето дете што е можно поскоро, според истражувањето објавено од Фондацијата Семејство Кајзер во мај.

Според официјалните бројки, само 29 отсто од децата на возраст меѓу пет и 11 години се целосно вакцинирани со Pfizer-BioNTech откако тој беше одобрен во октомври.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…

(Фото+видео) Пелоси пристигна во хотелот со огромно…

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси…