Објавено на:

САД размислуваат да ги прогласат “Вагнер” за терористичка организација

t

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден размислува дали да ја означи групата Вагнер како странска терористичка организација, изјави американски официјален претставник, пренесува Скај Њуз.

Групата Вагнер е организација на платеници кои беа обвинети за воени злосторства во Африка и Сирија, а сега се силно вклучени во борбите во Украина.

– САД засега не донеле конечна одлука за нивното вклучување на списокот на терористички групи, прецизира официјалниот претставник, пренесува Скај Њуз.

САД веќе ја санкционираше групата, но администрацијата се обидува да направи дополнителен чекор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите со остра реакција до САД поради…

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно…

Крај на драмата: САД соопштија дека го…

САД соопштија дека е соборен кинескиот воздушен…

Бајден: Ќе се погрижиме за кинескиот шпионски…

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден,…

(Видео) Драми над небото во САД: Воените…

Американските воени претставници изјавија дека сомнителен „шпионски…

(Фото) Протести во Приштина: Албанците им порачуваат…

Во американската амбасада во Приштина во моментов…