Објавено на:

САД распоредуваат нова група американски војници во Бугарија!

t

Американски војници ќе бидат распоредени во Бугарија како дел од плановите на НАТО за одвраќање и одбрана на источното крило, објави БНР, повикувајќи се на Твитер профилот на американската мисија во НАТО. Според соопштението, не е јасно колкав дел од 2.400 војници од американската 101. воздушнодесантна дивизија ќе останат во Бугарија. Сепак, останатите ќе бидат лоцирани во Романија, Унгарија и Словачка.

Задачата на американската војска е да учествува во засилувањето на источното знаме, каде што има баталјонски борбени групи, специјално создадени со одлука на НАТО и одобрени во март и мај од редовната бугарска влада.

Информацијата се појавила само неколку дена по посетата на Бугарија на командантот на копнените сили на САД во Европа, генерал Дерил Вилијамс. Со военото раководство на земјата, тој разговараше за прашања поврзани со борбената група стационирана во Бугарија.

За поддршка, се очекува до средината на август до 750 воени лица од вооружените сили на Италија со 50 единици воена опрема да се преселат во Бугарија.

Бугарија ќе учествува со чета од 140 војници од бугарските копнени сили и до 15 офицери во штабот на групата.

Во февруари оваа година мултинационалната борбена група, која вклучува оклопна чета од САД со возила „Страјкер”, ги покажа своите способности пред началникот на одбраната на Бугарија, адмирал Емил Ефтимов и претседателот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер. Групата во Бугарија е една од осумте мултинационални борбени групи распоредени од Балтикот до Црното Море.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Умри кремљски стаорец”: Десетина Руси протестираа против…

Десетина Руси се приклучија на протестите против…

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…

Ковачевски им порача на Македонците во САД…

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски синоќа се…

“Да знаат со што си имаат работа”:…

Русија ќе му ја покаже на американскиот…

Русите “потресени”: Бугарија нема да ги признае…

Бугарското МНР категорично ја осуди желбата на…