Објавено на:

САД свечено ја отвори постојаната воена база во Полска

t

Американските копнени сили денеска ја добија својата прва постојана база во Полска, јави полската новинска агенција ПАП, цитирана од БТА. Базата, официјално наречена „Американски гарнизон – Полска“ (Гарнизон на американската армија Полска), се наоѓа во близина на западниот полски град Познан. Ќе служи како напредна команда на Петтиот корпус на американската армија.

„Денес сме сведоци на почетокот на постојано присуство на американски воен гарнизон на полска територија“, рече полскиот министер за национална одбрана Мариуш Блашчак на церемонијата на отворање. „Ова е важен настан и за историјата на Полска и за историјата на полско-американските односи“, додаде тој.

„Важно е западниот свет да биде обединет, западниот свет да се чувствува заштитен и да се чувствува заштитен кога нашите вооружени сили имаат интеракција“, рече Блашчак. Според него, организирањето на американскиот воен гарнизон во Полска било извршено преку тесна соработка меѓу вооружените сили на двете земји. „Ова е важно за безбедноста на земјата, но и за безбедноста на целото источно крило на НАТО“, рече тој.

Марк Бжежински, американскиот амбасадор во Полска, рече дека присуството на американски копнени трупи во Полска ќе донесе долгорочна безбедност на земјата. „Ова е знак дека сме тука да останеме, дека САД се посветени на Полска и НАТО и дека сме обединети пред руската агресија“, додаде Бжежински.

Џон Колашески – командантот на американскиот петти армиски корпус – рече дека гарнизонот ја докажува американската вклученост во обезбедувањето безбедност за Европа и за Полјаците.

Сојузничките трупи моментално стационирани во Полска се повеќе од кога било досега и улогата на гарнизонот, иако скромна на прв поглед, е важна во одржувањето на борбената готовност на сојузничките воени единици, додаде тој.

Во штабот има 13 лица воен персонал и 140 цивили, а во март Пентагон соопшти дека првите војници веќе пристигнале во базата. Формирањето на штабот и гарнизонот е резултат на одлуката донесена од американскиот претседател Џо Бајден на самитот на НАТО во Мадрид во 2022 година. САД имаат слични бази во Белгија, Германија и Италија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…

Извршниот директор на ТикТок на сослушување пред…

Членовите на американскиот Конгрес на седница го…

Очајнички се потезите на Додик за прекин…

Американската амбасада во Сараево денеска оцени дека…

Агелер сѐ уште не открива имиња од…

Соединетите Американски Држави сѐ уште не ги…