Објавено на:

САД се задоволни: Успешно е спречен пристап на Русија до висока технологија

t

Заедничките напори на Европската унија и САД да го ограничат пристапот на Русија до високата технологија поради нејзината војна против Украина, успеаја во голем обем, изјави денеска американската министерка за трговија Џина Рајмондо.

По враќањето од состанокот на трговските и технолошките совети ЕУ-САД во близина на Париз, таа рече дека санкциите кон Русија „имаат силен и значаен ефект“ и дека на таа земја извозот и е намален за 80 отсто од февруари.


– Во суштина, ние престанавме да испраќаме високотехнолошки производи во Русија, кои им се потребни за нивната војска, рече Рајмондо.

Претставниците на Комисијата на ЕУ и администрацијата на Бајден се согласија дополнително да ги координираат своите активности „со цел да се ублажат негативните ефекти“ од руската војна во Украина врз глобалната економија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски го честиташе Денот на независноста на…

САД веќе 30 години се наш долгогодишен…

(Видео) Не е ова Македонија: Специјалци од…

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација…

Путин: Сите заслужни во операциите во Украина…

Рускиот претседател Владимир Путин, на средба со…

Русија се залага за проширување на Советот…

Рускиот амбасадор во Кина, Андреј Денисов, смета…

Путин нема да испрати честитка до Бајден…

Руискиот претседател Владимир Путин годинава нема му…