Објавено на:

САД се исплашија од нуклеарките на Северна Кореја: Проба може да се случи во секое време

t

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан изрази загриженост кај највисокиот кинески дипломат Јанг Џиечи поради ветото на Пекинг во Обединетите нации за напорите предводени од САД да воведат повеќе санкции кон Северна Кореја, изјави висок американски претставник.

Вашингтон предупреди дека првата нуклеарна проба на Северна Кореја од 2017 година може да се случи „во секое време“. Кина вели дека не сака тоа да се случи, поради што во мај стави вето на обидот за воведување нови санкции на ОН врз Пјонгјанг поради обновените лансирања на балистички ракети.

Висок официјален претставник на американската администрација им рече на новинарите за време на брифингот по состанок меѓу Саливан и Јанг во Луксембург дека САД веруваат дека Пекинг и Вашингтон можат да соработуваат за прашањето со Северна Кореја.

„Џејк изрази загриженост, особено, за ветото, кое доаѓа по значителна серија лансирања на балистички ракети што ги прекршува претходните резолуции на Советот за безбедност на ОН и подготовките… за потенцијални нуклеарни тестови“, рече претставникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…

(Фото+видео) Пелоси пристигна во хотелот со огромно…

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси…