Објавено на:

САД се спремни да испратат милијарди на корумпирани политичари во Киев, исто како во Авганистан – вели американски конгресмен

t

„За да се постигне целта, САД се подготвени да испратат милијарди долари во Киев, полнејќи ги џебовите на корумпираните службеници, како што направија во Авганистан.


Соединетите држави ја загубија војната од овчарите што мавтаа со пушки во Авганистан, а сега властите се желни да се борат против нацијата која има 6.000 нуклеарни боеви глави“, рече американскиот конгресмен Мет Гец.


На тој начин Гец реагираше на зборовите на демократскиот конгресмен од Масачусетс, Сет Молтон, кој во интервју за Фокс њуз изјави дека САД „во основа се во војна“ со Русија.

„Ако сме во војна, како што вели конгресменот Молтон, тогаш зошто да не гласаме за одобрение за употреба на воена сила? Или само ќе дејствуваме во Украина како што правиме во Јемен и во светот – во вечни необјавени војни?“, рече конгресменот.

„Се сомневам дека многумина во ова тело (Конгрес) ќе сакаат гласање или дебата, бидејќи нивната вистинска цел е промена на режимот во Русија, а не „одбрана на Украина“, додаде Гец, за Newsweek.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НОВ ВООРУЖЕН НАПАД ВО САД:  Загинаа шест, а…

Најмалку шест лица загинаа, а повеќе од…

Ковачевски го честиташе Денот на независноста на…

САД веќе 30 години се наш долгогодишен…

Путин нема да испрати честитка до Бајден…

Руискиот претседател Владимир Путин годинава нема му…

САД ѝ испраќаат на Украина нови ракетни…

Соединетите Американски Држави и испраќаат на Украина…

Иран не попушта: Без успех завршија преговорите…

Европскиот посредник изјави дека Техеран и Вашингтон…