Објавено на:

САД тврди дека Русите се спремни да користат хемиско или биолошко оружје во Украина

t

САД ги отфрлија руските наводи дека помaгале во „биолаборатории“ во Украина кои работат со многу опасни патогени. Москва тврди дека Киев се бори да ги уништи материјалите и да прикрие можно прекршување на Конвенцијата за биолошко оружје (BWC) од 1972 година.

„САД не поседуваат или работина никакви хемиски или биолошки лаборатории во Украина, тие се во целосна согласност со своите обврски од Конвенцијата за хемиско оружје и Конвенцијата за биолошко оружје и никаде не развиваат или поседуваат такво оружје“, изјави во четвртокот портпаролот Нед Прајс од Стејт департментот на САД.


Американскиот функционер тврдеше дека Москва, а не Вашингтон, води „програми за активно хемиско и биолошко оружје“, но не цитираше какви било докази во неговата изјава.

Прес секретарот на Белата куќа, Џен Псаки, ја повтори забелешката на Прајс, обвинувајќи ја и Москва дека ја подготвила сцената за потенцијален напад под „лажно знаме“, обвинение кое претходно го подигнаа претставници на администрацијата.

„Сите ние треба да внимаваме Русија евентуално да употреби хемиско или биолошко оружје во Украина или да создаде операција со лажни знамиња користејќи го тоа“, рече таа во објава на Твитер во средата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русите го деминираа Мариупол: Животот се враќа…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

(Видео) Поранешен јапонски премиер: Америка покажа дека…

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе денеска изјави…

Пендаровски: Ако Путин некако успее да победи…

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на годишниот…

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

Бектеши: Не е коректно да споменувам имиња…

Министерот за економија Крешник Бектеши во вчерашното…