Објавено на:

САД тврди дека Русите се спремни да користат хемиско или биолошко оружје во Украина

t

САД ги отфрлија руските наводи дека помaгале во „биолаборатории“ во Украина кои работат со многу опасни патогени. Москва тврди дека Киев се бори да ги уништи материјалите и да прикрие можно прекршување на Конвенцијата за биолошко оружје (BWC) од 1972 година.

„САД не поседуваат или работина никакви хемиски или биолошки лаборатории во Украина, тие се во целосна согласност со своите обврски од Конвенцијата за хемиско оружје и Конвенцијата за биолошко оружје и никаде не развиваат или поседуваат такво оружје“, изјави во четвртокот портпаролот Нед Прајс од Стејт департментот на САД.


Американскиот функционер тврдеше дека Москва, а не Вашингтон, води „програми за активно хемиско и биолошко оружје“, но не цитираше какви било докази во неговата изјава.

Прес секретарот на Белата куќа, Џен Псаки, ја повтори забелешката на Прајс, обвинувајќи ја и Москва дека ја подготвила сцената за потенцијален напад под „лажно знаме“, обвинение кое претходно го подигнаа претставници на администрацијата.

„Сите ние треба да внимаваме Русија евентуално да употреби хемиско или биолошко оружје во Украина или да создаде операција со лажни знамиња користејќи го тоа“, рече таа во објава на Твитер во средата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ново поскапување?! РКЕ денеска одлучува за цените…

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува…

(Фото) Барајте алтернатива- Блокиран влезот на Скопје:…

Синдикалниот притисок за исполнување на нивните барања…

Метео: Сончево и многу топло време денеска…

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…