Објавено на:

САД ѝ замери на кинеската делегација: Не се придружила на аплаузите за Зеленски

t

Кинеската делегација, по говорот на Зеленски во Давос, не се придружи на аплаузите и продолжи да седи додека другите станаа да аплаудираат, а потоа ја напуштија салата, изјави американскиот конгресмен Меккол.

Тој рече дека кинеските претставници, кои си заминале откако ја направил оваа фотографија, испратиле „јасна порака“ дека „не ја поддржуваат Украина, не го поддржуваат Зеленски“.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борис Џонсон сака Г7 да го размрда…

Може да се најде рамнотежа помеѓу заштитата…

Кинескиот амбасадор во Франција: Ќе го вратиме…

Кинеско-тајванскиот спор не може да се спореди…

Кина со закана: Ќе го вратиме Тајван

Пекинг нема да се двоуми да го…

Сенаторот Ковитиди: Американското „партнерство“ во Пафицикот е…

Механизмот инициран од САД за партнерство во…

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…