Објавено на:

Сакаат да го запалат и Балканот: „Косовската полиција денес пак нападната со огнено оружје – нема повредени полицајци“

t

„Косовската полиција повторно била нападната во селото Зупче, во Зубин Поток. Ова го соопшти полицијата: ‘Денеска во раните утрински часови е нападната единица на гранична патрола во селото Зубин Поток. Веднаш се преземени сите полициски дејства. На местото на настанот излегле полициски единици од полициската станица Зубин Поток и соопштиле дека граничната единица била нападната со огнено оружје. Освен материјална штета на возилото, нема пријавено повредени полицајци.“ – објави весникот на албански јазик „Лајм“, пренесува Експрес.

Лајм пишува: „Косовската косовската полиција нагласува дека ‘во соработка и координација со правосудството ги презема сите неопходни истражни дејствија во врска со случајот’, истовремено ‘зголемувајќи ги полициските мерки, со цел да се обезбеди безбедност на полициските службеници и граѓаните’.“

„Минатата недела полицијата на северот беше нападната со рачни бомби и калашникови. Тоа беше оценето како ‘терористички чин со цел да се заплашат полицајците и сите граѓани на Косово’.“

Извор: Експрес

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…