САКААТ ДА ЈА ПОБЕДАТ МАКЕДОНИЈА СО 10 спрема 0: Георгиевски вели настана трка за Гоце Делчев

t

Пред ветото, имаше добра позиција од македонска страна преку државниот врв дека Гоце Делчев е заеднички херој. Тоа беше невидена отстапка дека делиме заеднички херој, изјави поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски во емисијата „Трилинг“.

– Во последно време настана трка околу Гоце Делчев. Бугарската страна од Историската комисија не сфаќа каква шанса добила кон доаѓање на некоја релативна вистина. Кај нив преовладува атмосфера кај што Македонија треба да се победи со 10:0 – рече Георгиевски.

Тој истакна дека кога дошол премиер Зоран Заев за да се смени политиката и затоплувањето, Бугарија решила да заигра тврдо со три акти кои се доста груби и сурови кон Македонија – Декларацијата во бугарското собрание, Меморандумот до ЕУ и на крај ветото.

– Сепак, мораме да бидеме самокритични дека во изминатите децении не сменивме ништо, со мали исклучоци, останавме со старата реторика и приказна кон Бугарија – смета Георгиевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УШТЕ 70.000 ЧЕЧЕНСКИ БОРЦИ се подготвени да…

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека…

Голем успех: Сребро и бронза за македонските…

Од завршеното Светско првенство во кик бокс…

Лиз Трас смени министер бидејќи недолично се…

Британската премиерка Лиз Трас го смени министерот…

Сакам да сум денес динамит и сè…

Професорката по македонски јазик Билјана Котлар-Сакоман за…

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба…

Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот…