Сали: Стравот од нов бран секогаш постои

t

Ситуацијата со ковид инфекции е смирена и засега земјата е во зелена зона, но засега не треба да се носат избрзани одлуки, вели министерот за здравство Беким Сали за Радио Слободна Европа на прашањето дали ќе се укинат сертификатите за вакцинација против ковид. На денешната средба со комисијата за заштита од заразни болести ќе се разгледуваат нови предлози за мерки во однос на последните податоци од Институтот за јавно здравје.

Стравувањето од нов бран секогаш постои, и во минатото се докажа дека опаѓањето на броеви во која било држава не е гарант дека нема да има нов бран. Ние сме отворена држава, комуницираме со туристи кои што доаѓаат, и ние патуваме многу така што во едно општество кое е отворено и неограниченото движење на луѓе, секогаш може да се очекува зголемување на број на новоинфицирани вели Сали.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По реакцијата на Пенушлиски делото „Галичник“ симнато…

На барање на познатиот македонски сликар Илија…

Загриженост во НАТО: Ѕверот сака да ја…

НАТО вети дека ќе им помогне на…

Косово испраќа војници на Фолкландските Острови

Собранието на Косово ја усвои одлуката за…

Брука: Наместо да спроведува ред, полицаец се…

Полицаец физички нападнал друг полицаец во објект…

Умираме како нација: Негативен природен прираст во…

Во третото тримесечје од 2022 година, во…