Само таа го посетила во болница пред да почине, откриени непознати детали за последните денови од животот на Тома Здравковиќ

t

Пејачката Вера Матовиќ е една од естрадните уметници која зад себе има 50-годишна кариера и голем број хитови. Во една прилика гостувајќи во тамошните медиуми се осврна на единствената нераскажана приказна за Тома Здравковиќ. Гордана Здравковиќ имала желба да ги открие засега непознатите детали.

-Желба на Гоца беше го објавам јавно. Кога требаше да се напише книга за Тома, ми се јави еден новинар и ми го кажа ова. Вели дека сопругата на Тома, Гоца, сакаше да ја раскаже приказната за него и ми рече да ја прашам Вера Матовиќ. На тој новинар му кажав сè, но сега ќе го повторам тоа, изјавила пејачката.

„Во 1991 година со Тома бевме на телевизија Студио Б. Драшко Аќимовиќ не покани на една емисија, а претходно со Тома работевме заедно. Тоа беше во мај, 1991 година. Се дружевме и пеевме, а Тома само ме гледаше. После тоа, секој тргна по својот пат, иако тоа што не го знаев е дека Тома после неколку дена заврши во болница. Еден месец пред неговата смрт, околу крајот на август, кога повторно бев во Белград, мојот сопруг Раца ми кажа дека Тома е тешко болен. Во истиот момент брзав во болница, а по пат купив две кеси полни со ситници за пациентите и медицинските сестри, изјавила пејачката.

-Кога влегов таму, им пријдов на медицинските сестри и го побарав Тома, ми рекоа да почекам бидејќи е на дијализа. Кога дојде, ми рече: „Кукло моја, влези“. Влегов внатре, а тој легна на креветот и продолжи: „Зборуваа со мене и ми рекоа дека си најдобрата жена на сцената, но зошто сега ти го кажувам ова? Ти кажувам затоа што сум тука 3 месеци и никој не ми дошол, а ти си прва“ – изјавила пејачката.

„Не можев да верувам. Така и рекол на сопругата Гоца и затоа таа побарала да бидем во книгата. Сепак, Драшко Аќимовиќ повторно ме покани бидејќи книгата на Тома беше објавена и јас се согласив да дојдам поради Тома. Кога стигнав, ја зедов книгата, но немаше дел за Вера Матовиќ. Зошто? Штом вистината не беше откриена, веќе не ме интересираше, изјавила пејачката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борисов за иссвиркувањето на бугарската химна: Соседите…

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов го…

И покрај поразот Милевски смета дека сме…

Македонија вечерва го загуби последниот натпреват во…

(Видео) За малку ќе беа “пошљакани”: Тензијата…

Фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија кој вечерва се играше на…

Социјалните мрежи вријат: Едни велат “Таче е…

Македонските фудбалски репрезентативци вечерва беа поразени од…

Македонија со пораз го заврши овогодинешното издание…

Фудбалската репрезентација на Македонија со пораз го заврши овогодинешното…