Објавено на:

Санација на оштетени заштитни столбови на улиците во центарот на Скопје

t

Екипите на ЈП „Улици и патишта“ Скопје кои што ја одржуваат сообраќајната опрема на градските улици и булевари во теков на изминативе денови санираа оштетени заштитни столбови на повеќе локации особено во централното градско  подрачје.

Оштетени заштитни столбови беа лоцирани на улицата „Димитрие Чуповски“ на влезот кон плоштад „Македонија”, кај Триумфалната порта, на плоштадот „Филип Втори”, на улицата „Македонија“, како и на голем дел градски сообраќајници.

Заштитните столбови редовно се санираат и се поставуваат нови по налог на Град Скопје  поради зголемување на безбедноста на пешаците и велосипедистите, но и за спречување на непрописно паркирање на возилата.

Бидејќи истите многу често се уништуваат од несовесни граѓани, ЈП „Улици и патишта“ апелира за поголема совесност и да се почитува сообраќајната опрема и сигнализација за да се одржи безбедноста за сите учесници во сообраќајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

АИРЛИЈА! СЕ ОТВАРА МАКЕДОНСКИ КЛУБ ВО БУГАРИЈА:…

Македонското меѓународно движење за човекови права со…

Бугари “има снемано”: До пладне во Македонија…

До пладне гласале само 15 "македонски Бугари"…

Ќе преземе ли некој нешто?! Никнува нов…

На 7 октомври во Охрид ќе се…

Егзодус на работна сила: Намален бројот на…

Бројот на работниците во индустријата во периодот…

Пендаровски на средба со албански пратеници: Односите…

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација на…