Објавено на:

Санду: Немам информации дека Русија планира да не нападне, ама не знаеме што ќе се случи за 6 месеци

t

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема информации дека Русија наводно планира да ја нападне републиката во блиска иднина.


„Немаме информации дека Руската Федерација планира да ја нападне Молдавија. Информациите што ги имаме ни даваат одреден степен на безбедност, но не знаеме што ќе се случи, на пример, за шест месеци“, рече Санду за време на интервју на ТВ канал како одговор на барање коментар на гласините за можноста за такво сценарио.


Таа, исто така, истакна дека граѓаните кои зборуваат руски не се угнетувани на кој било начин во земјата.


„Ги почитуваме граѓаните на Молдавија кои зборуваат руски, сакаме тие да се чувствуваат добро, никој не ги повредувал нивните права и слободи“, нагласи Санду.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полјански за воената операција на Русија: Можеме…

Полјански за специјалната операција: Може да биде…

Централната банка на Русија почнува со етапно…

Централната банка на Русија откри дека започнала…

Паника во Молдавија: Серија дојави за поставени…

Полицијата во главниот град на Молдавија Кишињев…

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…