Објавено на:

Санкциите ѝ се удрија од глава: Германското градежништво остана без завртки и клинци

t

Градежната индустрија во Германија веќе ги чувствува сериозните последици од војната во Украина, што се одразува во недостигот на потребни материјали, а градежниците ќе се најдат пред тешка задача да одлчат од кои проекти ќе мора да се откажат.

Испораките на важни производи како што се завртки и клинци повеќе нема да пристигнуваат во Германија поради санкциите – вели Тим Оливер Милер, генерален директор на Генералното здружение на германската градежна индустрија (HDB).

Оливер Милер вели дека не може со сигурност да се каже дали ќе има доволно материјал за сите градилишта во Германија, поради што не ја исклучува можноста за стопирање на изградбата за голем број проекти.

Треба да се прашаме кои проекти ќе треба да ги запреме, а без кои не можеме – нагласува Милер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската влада до честитики за Косово и…

Портпаролот на германската влада Штефен Хебстрајт посочи…

Германија ќе го апси Путин ако стапне…

Претседателот на Русија ќе биде уапсен доколку…

Кавга на Тик-Ток била причина за ниство…

Две девојчиња на возраст од 12 и…

Германија сака што поскоро да им посака…

Германија сака што поскоро да им посака…

Мнозинството Германци сметаат дека испраќање оружје во…

Мнозинството Германци веруваат дека германското снабдување со…