Објавено на:

Саудиска Арабија ќе продолжи да го намалува производството на нафта

t

Саудиска Арабија ќе продолжи да го намалува производството на нафта за 1 милион барели дневно од октомври до декември 2023 година, одржувајќи ја својата стратегија за поддршка на цената на нафтата, соопшти денеска нејзиното Министерство за енергетика.

Саудиска Арабија, која е првиот светски извозник на нафта, го најави тоа намалување во јуни, по состанокот на групата ОПЕК плус, а од јули го намалува производството.

ОПЕК плус ја обединува Организацијата на земјите производители на нафта, на чело со Саудиска Арабија, и придружните сојузници, вклучително и Русија.

„Производството на Кралството за октомври, ноември и декември ќе биде околу девет милиони барели нафта дневно“, соопшти Министерството.

Од Министерството велат дека оваа стратегија ќе се разгледува месечно и ќе се проценува дали производството дополнително треба да се намалува или зголемува.

„Таа политика е наменета за поддршка на стабилноста и рамнотежата на нафтените пазари“, се додава во соопштението.

Цените на нафтата се зацврстија во јули, првиот месец кога стапи на сила намалувањето на производството во Саудиска Арабија, и надминаа 80 долари за барел, ниво што им е потребно на Саудијците за да го балансираат буџетот, велат аналитичарите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грците го прекинаа транспортот на руската нафта…

Група големи грчки бродски компании ги суспендираа…

ЕУ во опасност од нова енергетска криза

Геополитичките тензии и предизвиците со снабдувањето би…

Паднаа цените на нафтата на светските берзи

На лондонската берза цената на барелот по…

(Фото) Цените на нафтата продолжуваат да растат…

Цените на нафтата продолжуваат да растат од…

Цените на нафтата над 90 долари за…

Цените на нафтата на светските берзи растат…