Саудиски нафтен гигант го сруши сопствениот рекорден профит

t

Саудискиот нафтен гигант „Арамко“ го собори сопствениот рекорден профит откако во вториот квартал од оваа година оствари профит од 48 милијарди долари.

Ова е зголемување од 90 отсто во однос на истиот период минатата година и претставува највисока нето добивка на најголемиот светски извозник на нафта од 2019 година.

Нето добивката на таа нафтена компанија порасна на 87,9 милијарди долари во првата половина од годината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија веќе нема да истражува нафта кај…

Руската компанија „Новатек“ планира да се повлече…

Падна цената на нафтата на светските берзи:…

Цените на нафтата од утрово паѓаат. На…

Нов пад на цените на нафтата на…

Цените на нафтата паднаа денеска на меѓународните…

Цената на нафтата падна под 100 долари…

Цените на нафтата благо пораснаа во средата…

Падна цената на нафтата на светските берзи:…

Цените на нафтата паднаа на 99 долари…