Светла или Гарава среда: Кој денеска згреши нема простување, а еве зошто луѓето веруваат дека вечерва треба да погледнеме во небото

t

Денешниот ден меѓу народот е познат како Светла или Гарава среда, што е прва среда по велигденските празници. Постарите луѓе кажуваат дека ноќеска треба да се гледа во небото. Ако е ведро и ѕвездено, годината ќе биде родна. Ако има облаци, не чека година на сиромаштја и несреќа.

На небото посебно се бараат ѕвезди кои паѓаат. Се верува дека оној кој прв ќе здогледа една, ќе има повеќе среќа од останатите. Овој обичај се поврзува и со мртвите.


Ако во семејството некој неодамна ви починал, ноќеска треба да погледнете во небото.Велат дека денес после полноќ ќе падне и неговата ѕвезда.

Што значи ако сонувате гараво лице?

Ако во сон видите гараво лице тоа значи дека сакате некого или нешто што не можете да го имате. Можно е да сте заљубени во личност која е зафатена или која едноставно вас не ве сака.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ успешно ја мина првата пречка на…

Новак: Не беше лесно, сервисот ми помогна..…

Граѓаните имаат сериозни проблеми да си ги…

Државата не ги ни спомнува, а граѓаните…

180 позитивни од 2 880 тестови, нема…

Министерството за здравство информира дека во последните…

(Фото) Ресторан во Приштина им забрани влез…

Ресторан во Приштина на својот влез постави…

Димитров: Итна реафирмација на македонските позиции!

Итна реафирмација на македонските позиции!, вели поранешниот…