Објавено на:

Светот во исчекување – Што ќе се случува на утрешната прослава за Денот на победата? Путин има три опции, две се катастрофални за светот

t

Русија подготвува голема прослава на Денот на победата во Москва, во превез на тајност. Ниту граѓаните на Москва не знаат точно како ќе изгледа 9 мај, иако пробите се одржаа вчера. Сепак, иако руските власти се фокусирани на испраќање порака до светот за моќта на Голема Русија, ситуацијата на бојното поле во Украина не ја покажува моќта која Путин сака да ја покаже.

По неуспешната офанзива на Киев, руските сили се фокусираа на источна Украина, поточно регионот Донбас и пристанишните градови како Мариупол и Одеса.

Санкциите кои западните земји постојано ги воведуваат нанесоа сериозна штета на руската економија, а воените трупи претрпеа значителни загуби.

„Со силата што ја имаат сега, сè што им преостанува е притисокот врз Украина, кој сега се обидуваат да го спроведат“, рече Џефри Едмондс, поранешен директор за односи со Русија во Советот за национална безбедност на САД и висок аналитичар во . Истражувачки центар CNA.

Според него, армијата не може брзо да се опорави од разорните загуби.

„Со оглед на тоа колку Украинците беа ефикасни со западната поддршка, едноставно мислам дека Русите нема да можат да ги постигнат своите цели во иднина. Следната недела ќе биде показател за тоа каде оди ова“, рече Едмондс.

Некои американски претставници веруваат дека Путин би можел да го искористи 9 мај за да го смени текот на војната во Украина поради неуспесите со кои се соочува.

Драматичните опции вклучуваат ескалација преку формално објавување војна или општа мобилизација или деескалација со прогласување победа.

Алтернативно, Путин би можел да понуди „комбинација“, како што рече еден аналитичар, пофалувајќи ја „победата“ на руската армија бидејќи го подготвува населението за тежок и болен конфликт како статус кво.

Украинските власти конкретно предупредија дека Путин планира да објави масовна мобилизација, па дури и да и објави војна на Украина.

„Русија веќе премина на тајна мобилизација и се подготвува да објави отворена мобилизација во блиска иднина“, изјави Кирил Буданов, шеф на воената разузнавачка служба на Украина.

Одговарајќи на овие наводи, Кремљ негираше какви било планови за мобилизација.

Формалната мобилизација, која може да доведе до повлекување на десетици илјади резервисти од нивните работни места и затворање на границите за војниците, е нешто во што Русија никогаш досега не успеала.

„Прогласувањето мобилизација ќе ја направи оваа војна крајно непопуларна за руските граѓани“, рече Павел Лужин, руски воен експерт. Тој, исто така, праша дали тоа ќе биде технички возможно.

„Што можете да направите со мобилизираните луѓе? „Кои офицери и воени единици можат да се справат со нив?“, праша Лузин.

Медиумската пропаганда како одбрана, велат западните медиуми

Стравувајќи се од пораз, Русија би можела дополнително да ги подигне влоговите на војната. Пропагаторот на Кремљ, Дмитриј Кисељов, на националната телевизија прикажа симулација на нуклеарен удар врз Велика Британија.

„Само едно лансирање, Борис, и Англија ја нема. Еднаш засекогаш. Зошто да си играте со нас“, истакна Кисељов.

Едмондс вели дека останува скептичен за употребата на нуклеарно оружје, но забележува дека Кремљ стана значително непредвидлив.

„Ако Путин смета дека ова станува егзистенцијално прашање, тогаш сите облози се исчезнати“, предупреди Едмондс.

Друга опција пред рускиот претседател е да прогласи победа, со претставување на своите граѓани како да се постигнати главните цели во Украина со преземање контрола врз неколку градови на истокот.

Иако Кремљ може да чувствува политички и економски притисок да стави крај на војната, тежок конфликт може да биде подобар од признавањето на поразот, рече Едмондс.

„Претпоставувам дека ќе го искористи 9 мај за малку да се забавува. „Нешто што ни кажуваат многу социолози е дека Русите сакаат ова да заврши, но на добар начин“, рече Антон Барбашин, директор на Ридл Русија и политички аналитичар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле…

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук…

Османи: На Русија и одговара да ги…

Руската Федерација е еден од факторите на…