Светот во шок-објавени целите од втората фаза на воената операција: Ќе се воспоставува контрола на цела Јужна Украина, се споменува и Приднестровје

t

Руското Министерство за одбрана за прв пат ги објави целите на „втората фаза“ од воената операција против Украина, која започна на почетокот на неделата по повлекувањето на војската од Киев.

Една од задачите на руската армија е да воспостави целосна контрола над Донбас и јужна Украина, изјави во петокот Рустам Минекаев, вршител на должноста командант на Централниот воен округ.


„Ова ќе обезбеди копнен коридор до Крим, како и влијание врз виталните објекти на украинската економија“, рече тој.

Според Минекаев, втората фаза од операцијата започна „буквално пред два дена. Воспоставувањето контрола врз јужна Украина ќе и даде на Русија „уште еден излез до Придњестровје, каде што исто така има факти за угнетување на населението кое што зборува руски“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска предлага средношколците цело лето да се…

Советниците на градскиот Совет ќе можат на…

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа…

На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите…

Алијанса за Албанците: „Пукачот“ се бранел

Алијансата за Албанците реагираше по синоќешните настани…

Притвор за 12 демонстранти, кои беа уапсени…

Во врска со извршено кривично дело „учество…

(Видео) Полицијата стои додека фрлаат со камења…

Вчера се случи голем инцидент кога демонстрантите…