Објавено на:

Светот е пред настан од библиски размери: Поради цената на храната можно е да се соочиме со глобална револуција

t

Цените на житото веќе растеа пред Русија да ја нападне Украина, а последните денови забележаа невиден раст бидејќи двајца од најголемите светски производители се во војна.

Пченицата во Чикаго достигна највисока цена досега. Референтните фјучерси за пченка и соја се зголемија за 26% оваа година. Тие видови на зголемувања на основните стоки за храна се поврзани со социјалните немири низ историјата.


„Запомнете, немирите за леб се она што ја започна Арапската пролет, немирите за леб се она што ја започна Француската револуција“, рече Сал Гилберти, извршен директор на Teucrium, најголемиот издавач на американски фондови за размена, фокусиран исклучиво на земјоделските фондови. „Тоа е библиски настан кога немате залихи на пченица. Нема да видите глобален недостиг на храна. За жал, она што ќе го видите на глобално ниво е дека милијарди луѓе можеби нема да можат да си дозволат да купат храна“.

Гилберт не мисли дека светот ќе остане без пченица – но цените би можеле да продолжат да растат, а тоа ќе биде најпроблематично за ранливите глобални популации. „Украина доминира со она што тие го нарекуваат пазар на сончогледово масло“, рече тој. „Сончогледовото масло е главна компонента на маслото за јадење и храната, и гледате како расте цената на палминото масло , но и маслото од соја расте. Тоа е голема работа, особено за најсиромашните од сиромашните, каде што готвењето е голем дел од дневниот буџет“.

Глобалните цени на храната се искачија на рекордно високо ниво во февруари, предводени од растително масло и млечни производи, соопшти Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации.

Да го вратиме на пченицата како пример за влијанието на војната во Украина и санкциите врз Русија. Според истата организација, Русија е главен извозник на пченица по метрички тони испорачана во 2020 година, а Украина петта по големина. Спротивно на тоа, Кина и Индија ја предводат Русија кога станува збор за производство – но повеќето од земјоделските култури ги консумираат дома.

Санкциите наметнати на Русија од многу нации сега значат дека пченицата веќе собрана и складирана таму не се купува.

Што се однесува до Украина, пазарот се приспособи на веројатноста дека пченицата собрана и складирана минатата сезона нема да биде испорачана, рече Гилберт. Она што сега е доведено во прашање е што се случува со пченицата што моментално е во земјата. Тоа е главно зимска пченица, рече тој; се сади наесен, потоа никнува, расте и се бере во пролет.

„Она што пазарот се обидува да го направи е потенцијалот на цената да нема сезона на жетва за пченицата и да не може да ја извади пченицата од полињата и/или да биде испратена надвор од Украина“, рече тој.

Културите како сончогледот и пченката се садат напролет, па не е јасно дали земјоделците воопшто ќе можат да садат, меѓу налетот на украинската војна, самата инвазија и недостигот на гориво и ѓубрива.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Алексеј Фененко, вонреден професор на Факултетот за…

ССМ бара итна средба со Владата, во…

Потсетуваме дека во преговорите за нов Општ…

Ексклузивно видео: Kако изгледа тунелот од кој…

Објавена снимка од тунелот од кој на…

Бектеши: Неделата ќе биде работна во туристичките…

Измените и дополнувањата на Законот за трговија…

Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

Националната организација за јавно здравје на Грција…