Објавено на:

Светот загрижен за здравјето на Папата: За првпат се појави во јавноста во инвалидска количка

t

Папата Франциско денеска за првпат во јавност се појави во инвалидска количка поради болно колено.

На аудиенција со група калуѓерки во Ватикан, Папата бил донесен во инвалидска количка до неговото место на сцената, при што асистентот му помогнал да стане и да седне.

Папата во последниот месец, поради болки во десното колено, морал неколкупати да ги откажи или намали активностите.

За време на велигденските празници минатиот месец, Папата бил присутен но не ја водел мисата во базиликата Св. Петар.

Секој пат должноста ја делегирал на надбискупот или кардиналот, додека тој за време на мисата седел и својата проповед ја читал седејќи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Можна средба на Папата и рускиот патријарх…

Рускиот патријарх Кирил и папата Франциско најверојатно…

Папата до сопствениците на миленици: Отфрлањето на…

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, ризикуваше…

Во бракот има три клучни зборови според…

Со цел да ги охрабри брачните двојки,…

(Видео) Прогласена cмpтта на поглаварот на Римокатоличката…

Најголемата британска комерцијална медиумска организација, „ITV News“,…

Пaпата Фpанциск одpжа миca зa Бaдник вo…

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, денеска…