Објавено на:

Светот има залихи на пченица за само десет недели?

t

Светот има залихи на пченица за само десет недели, како резултат на руската инвазија на Украина, која го прекина снабдувањето од главната „житница“ во Европа. ОН предупредија дека глобалните залихи на пченица паднаа на најниско ниво од 2008 година, бидејќи залихите се „погодени од феноменот на една генерација“.

-Официјалните проценки наведуваат дека залихите на пченица во светот се на 33 отсто од годишната потрошувачка, но сега можеби паднале на 20 отсто, покажуваат податоците на компанијата „Gro Intelligence“, која се занимава со анализа на земјоделски податоци, пишува британски „Телеграф“.

Русија и Украина сочинуваат околу четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да ги искористи залихите со храна како еден вид оружје. Русија оваа година планира силна жетва на пченица, со што ќе ја зајакне контролата на Путин врз основните житни култури, бидејќи лошите временски услови го уништуваат нивното производство во Европа и во САД, пренесува „Јутарњи лист“.

Извршниот директор на „Gro Intelligence“, Сара Менкер, предупреди дека глобалните резерви на храна се погодени од голем број „вонредни“ предизвици, вклучувајќи недостиг на ѓубрива, климатски нарушувања и рекордно ниски залихи на нафта и жито.

„Без значителна моментална и агресивна координирана глобална акција, ние сме изложени на ризик од екстремно човечко страдање и економска штета. Ова не е циклично, ова е сеизмичко. Тоа е феномен од една генерација што може драматично да ја преобликува геополитичката ера“, порача таа до Советот за безбедност на ОН.

Војната го наруши земјоделското производство и доведе до рекордно високи цени на храната во светот, предизвикувајќи страв од немири во земјите во развој. Кризата со пченицата ја влоши Индија, вториот по големина производител во светот, со забрана за извоз на жито и повисоки трошоци за земјоделците – од ѓубрива и сточна храна до гориво, додава „Јутарњи лист“.

Западните власти, исто така, стравуваат дека рускиот претседател намерно се обидува да ги уништи светските резерви на храна со уништување на земјоделска опрема и крадење жито во Украина.

Претходно оваа недела, гувернерот на Банката на Англија, Ендрју Бејли, предупреди на „апокалиптично“ зголемување на цените на храната додека Украина се бори со извозот на производи.

„Украина има храна на залиха, но во моментов не може да ја извезе. Тоа не е грижа само на нашата земја, туку и на светот во развој“, рече тој.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во четвртокот изјави дека Путин „ја користи храната како оружје“.

„Залихите на храна за милиони Украинци и милиони ширум светот буквално се држат како заложници. Околу 20 милиони тони жито стојат неискористени во украинските силоси додека глобалните резерви на храна се намалуваат и цените вртоглаво растат“.

Во меѓувреме, Кремљ ја зајакна контролата на резервите на пченица.

Карлос Мера, директор за земјоделски истражувања во Рабобанк, рече дека благите временски услови во Русија, кои сочинуваат околу една петтина од светскиот извоз на пченица, доведоа до тоа таа да произведе 84,9 милиони тони жито оваа година.

Условите за западните лозари беа полоши поради сушата.

Претходно овој месец, американското Министерство за земјоделство предвиде голем пад на залихите на пченица, велејќи дека до крајот на 2022/2023 година. пад за шест отсто на деветгодишното минимум од 16,8 милиони тони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло порасна цената на пченицата откако Русите…

Цената на пченицата нагло порасна во понеделникот,…

Србија ја укина забраната за извоз на…

Владата на Србија денеска ја укина забраната…

Владата забрани извоз на пченица, брашно, пелети…

На предлог на Министерството за економија Владата…

Годинава се очекуваат зголемени приноси од пченица,…

Зголемени приноси од житни култури може да…

Нагло купување на ориз по индиската забрана…

Неочекуваната индиска забрана на извозот на пченица…