Објавено на:

Светот им воведува санкции: Колку “тежат” другарите на Путин?

t

Голем дел од земјите воведоа санкции кон Русија, а со тоа се погодени добар дел од милионерите од оваа држава, чие богатство е запленето, а се блиски луѓе на претседателот Владимир Путин. Италијанската полиција ги заплени двете вили на милијардерот Алишер Усманов, односно водителот Владимир Соловиев.

Се проценува дека богатството на Усманов изнесува 17.6 милијарди долари и е еден до најбогатите луѓе според „Форбс“. Усманов го опишуваат како службеник кој му помага на Путин а против него беа воведени санкции на крајот на февруари.

Тука е и сопственикот на Челзи, Роман Абрамович кој е принуден да го продаде клубот на друг газда. Неговото богатство се проценува на 12.4 милијарди долари, а се шпекулира дека неговата палата во Лондон е на продажба.

Трет на листата најбогат од пријателите на Путин е Олег Дерипаска, чие богатство се шпекулира дека изнесува околу 3 милијарди долари. Според САД, тој бил вмешан во перење пари, поткуп, изнуда и рекетирање.

Извор: ММС.МК

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…