Објавено на:

Светот им воведува санкции: Колку “тежат” другарите на Путин?

t

Голем дел од земјите воведоа санкции кон Русија, а со тоа се погодени добар дел од милионерите од оваа држава, чие богатство е запленето, а се блиски луѓе на претседателот Владимир Путин. Италијанската полиција ги заплени двете вили на милијардерот Алишер Усманов, односно водителот Владимир Соловиев.

Се проценува дека богатството на Усманов изнесува 17.6 милијарди долари и е еден до најбогатите луѓе според „Форбс“. Усманов го опишуваат како службеник кој му помага на Путин а против него беа воведени санкции на крајот на февруари.


Тука е и сопственикот на Челзи, Роман Абрамович кој е принуден да го продаде клубот на друг газда. Неговото богатство се проценува на 12.4 милијарди долари, а се шпекулира дека неговата палата во Лондон е на продажба.

Трет на листата најбогат од пријателите на Путин е Олег Дерипаска, чие богатство се шпекулира дека изнесува околу 3 милијарди долари. Според САД, тој бил вмешан во перење пари, поткуп, изнуда и рекетирање.

Извор: ММС.МК

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германска зоолошка ќе го менува името на…

Дива свиња по име Путин, кој живее…

Ахмети со порака до Путин: Да се…

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска во…

Путин со закана: Секој што ќе воведе…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Ердоган ќе разговара со Путин за прекин…

Портпаролот на Кабинетот на турскиот претседател, Ибрахим…

Путин до Зеленски: Ако продолжите вака Украина…

Путин ја нарече тешка одлуката за специјална…