Светот пред нова пандемија?! – Прв случај на мајмунска сипаница регистриран во Германија, 14 нови случаи во Шпанија

t

Првиот случај на мајмунска сипаница е откриен во Германија, а Шпанија пријави 14 нови потврдени случаи, соопштија денеска здравствените власти на овие земји.

„Институтот за микробиологија на германските вооружени сили во Минхен денеска го потврди првиот случај на мајмунска сипаница во Германија, а се работи за пациент со карактеристични кожни лезии“, се вели во соопштението на службата.

Вариола е обично лесна вирусна инфекција, а вообичаени симптоми се треска, главоболка и осип на кожата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо засилување за Арсенал – дојде Жоржињо

Досегашниот фудбалер на Челзи и италијански репрезентативец…

Не кажа само дали е македонски: За…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното…

Димитров за зголемување на владиното мнозинство: СДСМ…

Алијанса на Албанците и без влегувањето најавува…

Завршува можноста за санитарен лов во националниот…

На територијата на националниот парк Шар Планина…

Димитров: Бугарија го негира македонскиот идентитет и…

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ…