Светот ќе гори?! – Полска размислува да се повика на членот 4 на НАТО

t

Полска ќе ја зголеми борбената готовност на некои војници и размислува да го активира членот 4 од договорот за воена алијанса на НАТО, соопштија официјални лица, по смртта на две лица во експлозија во близина на украинската граница.

Властите не кажаа што ја предизвикало експлозијата, но полските медиуми претходно истиот ден објавија дека проектили или ракети ја погодиле областа.

Полска е во контакт со партнерите од НАТО и американските колеги за инцидентот, рече владиниот портпарол Пјотр Мулер, а тимови експерти ќе работат цела ноќ за да ги разјаснат деталите за, како што рече, „сериозна“ ситуација. „Полска ја зголемува борбената готовност на армијата и другите служби“, додаде тој.

Членот 4, кој го разгледува Полска, е метод на консултации кој им овозможува на членките да бараат дискусија за безбедносно прашање, кое влијае на нив за дискусија во Северноатлантскиот совет, телото за одлучување на алијансата.

„Страните ќе се консултираат заедно секогаш кога, според мислењето на која било од нив, територијалниот интегритет, политичката независност или безбедноста на која било од Страните е загрозена“, се наведува во написот.

Најпознатиот аспект на алијансата е членот 5 од договорот, кој, доколку се повика, значи „напад против еден сојузник се смета за напад против сите сојузници“. ЧЛЕНОТ бил повикан само еднаш, како одговор на терористичките напади врз Соединетите држави на 11 септември 2001 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во четврток е последниот неработен ден за…

Овој четврток ќе биде последниот неработен ден…

Внимавајте: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од…

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Наутро наместа со појава на магла, во…