Објавено на:

Светска банка размислува да ѝ даде огромен кредит на Украина

t

Претседателот на Светска банка, Дејвид Малпас, рече дека заемодавачот подготвува пакет за поддршка од 1,5 милијарди американски долари за воена Украина. Заемот ќе вклучува исплата на 1 милијарда американски долари од Фондот за развој за најсиромашните земји.

Според Малпас, кој зборуваше во Варшава, пакетот е овозможен во понеделникот со одобрување на милијарда долари помош од Меѓународната асоцијација за развој (ИДА) од донаторите и земјите приматели, како и со исплата на ИДА од 100 милиони долари. до соседна Молдавија.


Тој објасни дека поддршката на банката има за цел да и помогне на Украина да ги обезбеди клучните услуги, вклучително и исплата на платите на болничките работници, како и финансирањето на пензиите и социјалните програми.

„Светската банка е создадена во 1944 година за да и помогне на Европа да се обнови по Втората светска војна. „Како и тогаш, ќе бидеме подготвени да и помогнеме на Украина во реконструкцијата кога ќе дојде време“, рече Малпас.

Извори за Ројтерс изјавија дека планот сè уште треба целосно да го одобри одборот на директори на Светска банка во наредните недели. Финансирањето доаѓа како додаток на околу 923 милиони американски долари брзо финансирање одобрено од Светска банка минатиот месец, кое вклучува и придонеси од земјите донатори.

Малпас рече дека банката е во близок контакт со украинските власти за да обезбеди поддршка и работи на помош на украинските бегалци и земјите домаќини. Светската банка ги анализира глобалните влијанија од војната во Украина, вклучително и зголемувањето на цените на храната и енергијата и „подготвува итен одговор на кризата што ќе обезбеди фокусирана поддршка на земјите во развој“, додаде Малпас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Украинска пратеничка: Со купување на руска нафта…

Годинашниот Светски економски форум (СЕФ) ќе се…

(Видео) Гајнудин: Цел исламски свет очекува претседателот…

Целиот исламски свет очекува претседателот Владимир Путин…

You Tube ги отстранува каналите поврзани со…

„YouTube“ отстрани повеќе од 70.000 видеа и…

Убиени повеќе од 200 украински војници, соборени…

На 88-от ден од специјалната операција во…