Објавено на:

Светските лидери најавија нови остри санкции за Русија поради насилствата во Буча

t

Викендов со ужасни слики и приказни предизвика нов бран на меѓународен гнев и, како и неизбежни разговори за повеќе санкции кон Русија.

Сè уште нема конкретни најави, но Џо Бајден рече дека тие доаѓаат и дека бил во право, во средината на март, што го осудил Владимир Путин со најстроги зборови.

Судењата за воени злосторства можеби ќе треба да почекаат, но лидерите се согласуваат дека се потребни нови санкции. Францускиот претседател Емануел Макрон повика на повеќе мерки за таргетирање на руската нафта и јаглен.

Германскиот канцелар, Олаф Шолц, рече дека Путин и неговите поддржувачи, според неговите зборови, „ќе ги почувствуваат последиците“ од она што се случи во Буча. Министерот за економија, Роберт Хабек, рече дека Германија работи на ембарго на руската енергија, но дека тоа не може да се случи веднаш.

Малата балтичка република Литванија која со години се обидува да ја намали големата зависност од рускиот гас, нејзината влада во неделата објави дека увозот конечно е намален на нула. „Ако можеме да го направиме тоа“, рече претседателот на земјата, „може и остатокот од Европа“.

Секретарот за надворешни работи на Обединетото Кралство, Лиз Трас, рече дека ќе бидат објавени строги нови санкции на состанокот на министрите за надворешни работи на Г7 подоцна оваа недела.

По средбата со нејзиниот украински колега во Варшава, таа рече дека тоа ќе вклучува забрана на руски бродови од западните пристаништа, понатамошно уривање на руските банки и следење на нови индустрии за кои рече дека го полнат воениот ковчег на Путин, вклучително и златото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во…

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…