Објавено на:

Светските лидери се соочуваат со кризи на сите фронтови, Путин внимателно опсервира дали ќе успеат

t

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици, некои од нив незамисливи кога лидерите на Г7 последен пат се сретнаа пред 12 месеци, ги нарушуваат најпросперитетните демократски нации во светот додека се подготвуваат за средба во Германија.

Оптимизмот беше во воздухот во одморалиштето на плажата Корниш, Карбис Беј во 2021 година, кога претседателите, премиерите и канцеларот на Г7 се сретнаа лице во лице за прв пат од почетокот на пандемијата „Ковид-19“.

Заедно тие ветија дека ќе „го победат „Ковид-19“ и ќе изградат подобро“, „да ги обноват економиите“, да ја „заштитат нашата планета“ и „да ги зајакнат партнерствата“. Но, глобалните настани оттогаш ги надминаа нивните најдобри напори и не е јасно дали тие ќе можат да ги надградат тие цели оваа година. Ненапредната руска инвазија на Украина е голем и единствен облак, но се собираат и други громови.

Во текот на следните неколку дена, лидерите на Јапонија, Канада, Соединетите Американски Држави, Обединетото Кралство, Франција, Италија, Европската унија и домаќинот Германија ќе се сретнат среде изолираноста на луксузното повлекување во Баварија Шлос Елмау.

Спа-одморалиштето, сместено во мирна долина, обично им нуди на задоволните посетители кратка шанса да избегаат од грижите на светот - но дури и Шлос Елмау не може да ги заштити светските лидери од проблемите што се собираат на нивниот хоризонт.

Официјалните претставници на рускиот претседател Владимир Путин навестуваат нуклеарен Армагедон, Кина станува сè понаметлива, на пат е глобална криза со храната, цените на нафтата растат, а се наѕира глобално економско забавување и криза на трошоците за живот. Аспирациите за климатски промени исто така се збунети, а проблемите со синџирот на снабдување ги намалуваат надежите за враќање во нормала по пандемијата.

И згора на сето тоа, минатогодишниот домаќин на самитот, Обединетото Кралство, се заканува дека ќе ги прекрши меѓународните закони во врска со договорот за Брегзит со ЕУ -- да не го спомнуваме нејзиниот контроверзен план за депортација на барателите на азил во Руанда -- и покрај ризикот од потресување светскиот поредок што помогна да се изгради, и разводнување на веќе ограничената ефикасност на Г7.
Иако лидерите на Г7 можат да гледаат наназад со одредено задоволство на нивното единство наспроти руската агресија без преседан - како што се гледа во таа цел за „зајакнување на партнерствата“ поставена во заливот Карбис - обемот на претстојните кризи дури и го намалува џуџето.
Путин не е целосно виновен за претстојната бура, но неговата неоправдана војна во Украина е нераскинливо поврзана со многу од кризите што се подготвуваат. Без него, потребните поправки би биле полесни и помали, а нивното влијание помалку погубно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

Полски дипломат: Русија стои позади мигрантската криза…

„Некој им помагага на илјадниците мигранти од…

Г-7 сака да ги забрани руските дијаманти

Групата од седум најголеми економии во светот…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…