Објавено на:

Свиленски: Бугарската социјалистичка партија е против давање воена помош за Украина

t

Ставот на Бугарската социјалистичка партија е јасен и остро е против давање воена помош за Украина, изјави претседателот на пратеничката група Георги Свиленски.

Бугарија веќе донесе одлука кога ќе се гласа за нејзиниот буџет, изјави Свиленски пред Националното собрание, дека ќе обезбеди хуманитарна, а не воена помош за Украина. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Свиленски, оваа одлука не е укината и мора да продолжи да се почитува.

Повод за ваквата изјава беа консултациите што ги започна „Демократска Бугарија“ за усвојување на одлука на бугарскиот парламент да и даде мандат на владата во Софија да и пружи воена помош на Украина според нејзините можности.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Партиите тврдат: Владејачкото мнозинство и Владата се…

Партиите од владејачкото мнозинство тврдат дека нема…

Планетата спасена: Вселенското летало на НАСА успешно…

Американската вселенска агенција (НАСА) доцна синоќа со…

Независно судство: САД ја санкционираше шефицата на…

Шефицата на Обвинителството во Босна и Хергцеговина,…

(Видео) Жестоко на трибините: Романците им скандираа…

Немири во Романија: Навивачите скандираа „Србија, Србија“,…

Еврото далеку зад доларот! Курсна листа на…

Според курсната листа на Народната банка на…