СДСМ: Пред Собранието е значајна одлука за иднината на државата

t

„Последниот европски предлог обезбедува почеток на преговорите со ЕУ и чиста формулација, односно македонскиот јазик во Унијата“, соопштија утрово од СДСМ.

„Македонски јазик без фусности, без додавки ќе стане еден од официјалните јазици на Унијата а на македонски јазик ќе биде преведено и законодавството на ЕУ. Македонци кои говорат македонски јазик во ЕУ. Тоа значи затворање на сите идентитетски прашања и обезбеден македонски идентитет.

Ова е остварување на уште една стратешка цел – започнување преговори и членство во ЕУ, како Македонци со македонски јазик.
Пред Собранието денеска е важна одлука за иднината на државата и продолжување на европскиот пат.

Време е за одлука. Преку усвојување соодветни заклучоци, кои ќе бидат задолжителни за сегашната но и за секоја идна Влада да се обезбеди европскиот пат на земјата и безусловно почитување на јазичните, идентитетските, историските и културните особености на Македонскиот народ, за кои во ниту еден момент не се преговара.

Сите пратеници да се вклучат во процесот на носењето на заклучоците, да дадат свој придонес за Собранието да го продолжи европскиот пат“, додаваат оттаму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зечевиќ: СДСМ ги препознава историските сигнали и…

СДСМ како државотворна партија повторно е исправена…

Досега не можеа – Каевски: Преку планираниот…

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на…

Левица вели власта е лицемерна кон лицата…

Левица ја обвинува власта за лицемерие кон…

Траги-комедија – СДСМ: Граѓаните нема да дозволат…

Левица, со својот опасен популизам, антиНАТО и…

СДСМ не престануваат да се фалат: Го…

Во општина Карпош вечерва се одржа трибина…