СДСМ се испофали: Ги зголемивме платите на наставниците за 36%

t

СДСМ во изминатите пет години покажа вистинска грижа за вработените во образованието, како и за унапредување на условите за изведување на наставниот процес.Септемвриската плата за околу 32.500 вработени во основното и средното образование, од кои 25.000 наставници ќе е повисока за 15 проценти, посочуваат од владејачката партија.

Оттаму посочуваат дека со досегашните покачувања на платите од 21 процент, сега вработените во основното и средното образование ќе имаат плати поголеми за 36 отсто, во однос на 2017 година.

-СДСМ за пет години ги зголеми платите во образованието за 36 проценти, додека во периодот од 2011 до 2016 година за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ платите во образованието пораснаа за само 4 отсто.ВМРО-ДПМНЕ со години ги малтретираше и уценуваше наставниците и професорите, го потценуваше нивниот труд и им го газеше достоинството.За разлика од ВМРО-ДПМНЕ која се служеше со притисоци закани и уцени кон наставниците, СДСМ обезбедува повисоки плати и подобри услови за работа на наставниот кадар, велат од СДСМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Граѓаните да направат разлика меѓу концептот на…

Потпретседателката на СДСМ Сања Лукаревска на трибината…

Економските политики на СДСМ даваат резултат: Просечната…

За СДСМ секогаш најважни биле интересите на…

Таравари определил луѓе за комуникација со Ахмети:…

И додека премиерот Димитар Ковачевски негираше преговори…

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од Велес…

На пратениците Коциќ и Здравковски за 8…

(Видео) Директорот на штаб на ВМРО-ДПМНЕ е…

Со факти и документи покажавме дека ВМРО-ДПМНЕ…