Објавено на:

Северна Кореја вели дека ситуацијата со коронавирусот е под контрола

t

Северна Кореја денеска увери дека ситуацијата со коронавирусот е „под контрола“, објави Ројтерс, цитирајќи ја државната новинска агенција КЦТА.

Затворената комунистичка држава ги препозна првите случаи на коронавирус на нејзината територија на 12 мај, повеќе од две години по почетокот на пандемијата. Ова предизвика сериозна загриженост поради недостаток на вакцини, лошиот здравствен систем и потенцијалниот недостиг на храна во земјата со повеќе од 25 милиони луѓе.

КЦТА пријави уште 134.510 луѓе „со симптоми на треска“, без да прецизира колку биле позитивни на коронавирус. Сепак, севернокорејските државни медиуми забележаа постојан тренд на намалување, со бројот на нови случаи под 200.000 трет ден по ред.

Потврдено е дека вкупно 2,95 милиони луѓе имаат „симптоми на треска“ во Северна Кореја. 2,54 милиони луѓе веќе се опоравија. Бројот на починати остана непроменет на 68.

КЦТА ги пофали „успесите“ во борбата против епидемијата, објаснувајќи ги итните мерки на властите, за кои рече дека доведоа до драстичен пад на новите инфекции и смртни случаи и зголемување на излекуваните. Ова „доведе до ефективна контрола и контрола на ширењето на пандемијата и одржување на јасно стабилна ситуација“, увери севернокорејската државна новинска агенција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЌЕ ПАДНЕ СЕВЕРНА?! “Преспанскиот договор” во четврток…

Предметот во кој е оспорен Указот и…

САД ќе воведат санкции кон Русија и…

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден нема…

Ја чека ли Украина корејско сценарио?!

Украинскиот конфликт потсетува на Корејската војна, пишува…

Се отвора земјата со најстрог ковид режим: “Не сум…

Патници почнаа да пристигнуваат во Кина преку…

Камион удри во ожалостени пред крематориум во…

Камион удри во група ожалостени кои чекаа…