Објавено на:

Сега ќе победат во војната: Зеленски воведе санкции за сопругата на Лукашенко и ќерката на Лавров

t

Володимир Зеленски воведе санкции против сопругата на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, произлегува од декретот и апликацијата објавена на неговата веб-страница.


Веб-страницата на Зеленски објави списоци на поединци и организации кои потпаднаа под украинските санкции. Меѓу нив се Галина Родионовна Лукашенко, родена 1955 година, сопруга на претседателот на Белорусија, како и сопругата и ќерката на шефот на руското Министерство за надворешни работи – Марија Александровна Лаврова, родена 1950 година и Екатерина Сергеевна Винокурова (родена Лаврова) , роден 1983 г.


Според документот, санкциите вклучуваат блокирање на имотот на територијата на Украина, ограничување на трговските операции и спречување на повлекување на капиталот надвор од Украина. Рокот на ограничување е 10 години.

Претходно во четвртокот Зеленски ја донесе одлуката на Советот за национална безбедност и одбрана (НСДЦ) на Украина за санкции против физички и правни лица на Руската Федерација, во додатоците на соодветната уредба – речиси 4 илјади имиња и имиња на компании. Секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана Олексеј Данилов вчера изјави дека Зеленски потпишал два декрети за санкции против руски претприемачи и „голем број“ компании од Руската Федерација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стоечки овации на говорот на Зеленски во…

Со стоечки овации беше поздравен говорот на…

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

(Видео) Володимир Зеленски пристигна во Лондон: Планирана…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски е во…

Протераниот Медведчук: Зеленски е казна за Украина…

Володимир Зеленски е казна за Украина и…

Зеленски денеска во посета на Велика Британија:…

Зеленски денеска ќе ја посети Велика Британија…