Објавено на:

Седум држави формираат заеднички систем за размена на податоци, што ќе биде затворен за Кина и Русија 

t

САД, Јапонија, Канада, Јужна Кореја, Тајван, Филипини и Сингапур се согласија да воспостават заеднички систем за размена на податоци, вклучително и лични податоци, што ќе биде затворен за Кина и Русија.

Според јапонскиот деловен весник Никеи, се очекува да ги замени релевантните структури на форумот за Азиско-пацифичка економска соработка (APIS), во кој учествуваат Кина и Русија. Во иднина, некои земји кои не се членки на АТИС, вклучувајќи ги Бразил и Влика Британија, ќе бидат поканети да се приклучат на овој систем за размена на информации.

Планирано е да се формира структура за пренос на голем обем на различни информации, вклучително и економски податоци, споредливи по обем со соодветниот механизам во Европската унија. Овој систем се очекува да се користи за понатамошно проширување на мрежите за е-трговија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле…

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук…