Објавено на:

Секое зло за добро: Несреќите во Турција и Грција ги зближија двете земји

t

Шефот на грчката дипломатија ги истакна неодамнешните позитивни промени во односите на неговата земја со Турција по земјотресот во Труција и железничката несреќа во Грција кои однесоа илјадници човечки животи.

Дендиас рече дека оваа нова реалност се одразува во заедничката изјава на земјите по четвртиот состанок од Позитивната агенда во турската престолнина Анкара на 22 март и неодамнешната средба на турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу со неговиот грчки колега Никос Дендиас во Брисел.

Дендиас во интервју за грчкиот весник „Прото тема“ вели дека новиот однос на Анкара кон Атина е причина за подобрување на билатералните односи.

Иако грчката влада е целосно свесна за тешкотиите во односите, тој рече: „Мораме да одговориме на ваквото турско однесување на соодветен начин“.

„Би било непростливо од грчката страна да не се обиде да ја искористи оваа промена“, рече Дендиас, додавајќи: „Грција апсолутно мора да помине низ вратата што Турција ја отвори“.

Дендиас беше еден од првите министри за надворешни работи што ја посети Турција по катастрофата и доби топло добредојде кога се сретна со неговиот турски колега Мевлут Чавушоглу, кој ја потврди поддршката на неговата земја за помош од земјотресот.

И покрај вековното ривалство со Турција, Грција беше меѓу првите европски земји што испрати спасувачи и хуманитарна помош на 6 февруари, неколку часа по катастрофата.

Територијалните и енергетските спорови ги влошија тензиите во регионот. Сепак, двата соседи, лоцирани на сеизмички раседи, имаат и традиција да си помагаат за време на природни катастрофи. Грчката влада испрати 80 тони медицинска и опрема за прва помош. Илјадници Грци одговорија на повиците за помош во Турција погодена од земјотресот, оживувајќи ги сеќавањата за тоа како спонтаната помош по слична катастрофа во 1999 година ги зближи соседите кога се чинеше дека се на работ на војна.

Земјотресите, исто така, го поттикнаа првиот контакт по неколку месеци меѓу грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Исто така, Турција беше првата земја што изрази сочувство и помош по железничката несреќа на 28 февруари во северна Грција, во која загинаа најмалку 57 лица.

По инцидентот, Турција дозволи трансфер на грчки затвореник во Грција за да присуствува на погребот на неговиот син.

На 20 март Чавушоглу и Дендиас се сретнаа во Брисел и ветија взаемна поддршка. Тие се согласија дека Турција ќе ја поддржи кампањата на Грција да стане непостојана членка на Советот за безбедност на ОН во 2025-2026 година.Исто така, Атина ќе ја поддржи кандидатурата на Анкара да стане генерален секретар на Меѓународната поморска организација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој ќе го наследи Ципрас: Каселакис и…

Со 45,47 отсто од гласовите, Стефанос Каселакис…

Силни земјотреси во Грција и Италија утрово!

Серија земјотреси утрово ги стресоа Грција и…

Заев: Очекувам грчката страна целосно да го…

Имплементацијата на Договорот од Преспа продолжува и…

Грција ќе добие 2,25 милијарди евра помош…

Поплавите предизвикаа штета на над 700 квадратни…

24-часовен штрајк на бродскиот сообраќај во Грција

Траектите во цела Грција денеска ќе останат…