Секоја чест: Македонка во Шведска магистрираше на тема „27 април“ – процес спротивен на конвенцијата за човекови права

t

Македонка од Шведска, Наде Дуклеска, напиша научен труд за судскиот процес ,,27 Април’’, со кој магистрирала во тамошниот престижен Лундски Универзитет.

Според научниот труд судскиот процес за ,,27 Април’’ е спротивен на конвенцијата за човекови права. Ова не е првпат судскиот процес за ,,27 Април’’ во странство да биде оценет негативно, претходно имаше и одлуки на судови во странство кои процесот го квалификуваа како политички процес.


И домашни експерти повеќе пати укажуваа на неоснованост на квалификацијата на делото како тероризам. За споредба за упадот во Капитол Хил во САД пресудите се многу помали а иако таму имаше и жртви сепак делото не се квалификува како тероризам, додека за упадот во македонското собрание во судскиот случај ,,27 Април’’ беа осудени луѓе на 2 века затвор во 21 век, се вели во описот на трудот.

Во прилог проследуваме линк од јавно објавен и достапен, успешно одбранет, магистерски труд како научно дело на Nade Dukleska, Nade Dukleska,со кој научен труд ги заокружува мастер студиите за човекови права и тоа на престижниот Лундски Универзитет во Шведска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џафери: Горд сум што сум од Форино,…

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на седницата…

Ајде реприза – Османи: Ако го прифатиме…

Македонскиот шеф на дипломатија, Бујар Османи информира…

Беким Сали не смета дека треба да…

Министерот за здравство, Беким Сали, вчера беше присутен…

Лавров: Западот се обидува да ја наметне…

Некои западни земји почнуваат да ја разбираат…

Србија ги ограничи цените на брашното, зејтинот,…

Министерството за трговија, туризам и телекомуникации на…