Села го обвини Османи: Треба да сноси одговорност што не ги предупреди граѓаните за војната во Украина

t

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села вели дека Македонија како земја членка на НАТО треба да има информации и ако имале точни информации за војната во Украина тогаш треба да има и одговорности.

– Што се однесува до нивната одговорност, не знам со кое право и дали имаат совест што ги убива овие луѓе да излезат и да кажат дека сме го знаеле точниот ден и час кога ќе се случи нападот а од друга страна десетици семејства, деца и мајки, родители, граѓаните и државјани на Северна Македонија да ги оставаш таму, наместо сега во време на војна да се обидувате да создадете коридори за излез од кризните огништа, рече Села.


Тој посочи дека ако Османи знаел сè, тогаш треба да преземе одговорност за секое семејство што е денес таму.

Извор: Вечер.мк

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Ние не одбројуваме денови, туку ЕУ

Доколку се има политичка волја, има доволна…

Османи утре во официјална посета на Република…

Министерот за надворешни работи на Република С.…

Османи во Украина: Тоа што го видов…

Во однос на работната посета во Украина,…

Средба на министерката за надворешни на Германија…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на…

Османи јавно да ги објави македонските одговори…

Пратеникот и претседател на собраниската Комисија за…