Објавено на:

Селекторите едногласни: Во прв план е фудбалскиот терен

t

На прес конференциите пред одигрувањето на утрешниот натпревар меѓу селекциите на Бугарија и Македонија неизбежна беше темата околу политичките несогласувања меѓу двете земји.

Меѓутоа двајцата селектори Благоја Милевски и Јасен Петров беа едногласни дека нив ги интересира само фудбалот и дека тоа е спортот кој ги обединува сите луѓе.

“Ние сите сме спортски работници и воопшто не нѐ интересираат никакви провокации, ниту политика на терен. Напротив концентрирани сме само на спортскиот дел и тоа што ќе се случува на терен, воопшто не оптоварувајќи се со политиката. Начинот на кој единствено размислувам е единствено во контекст на спортот и фудбалската игра. Никогаш политички случувања не ни биле неопходни како мотив, напротив фудбалерите секогаш се повеќе од доволно мотивирани секогаш кога го носат дресот на македонската репрезентација. Македонија и македонскиот дрес се секогаш мотив!”, рече македонскиот селектор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прв регионален судиски семинар во организација на…

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ова лето…

Сите заедно за Македонија!

Фудбалската репрезентација на Македонија следен чекор во…

Македонија денеска против Гибралтар за прва победа…

Македонската фудбалска репрезентација вечерва од 18 часот…

Селекторите едногласни: Во прв план е фудбалскиот…

На прес конференциите пред одигрувањето на утрешниот…

Петров: Не сум политичар, на дуелот со…

Бугарија и Македонија утре го играат мечот…