Објавено на:

Селекторот на женската ракометна репрезентација го објави списокот од 21 ракометарка за претстојниот ЕХФ Евро Куп 2022

t

Селекторот на женската сениорска репрезентација, Љубомир Савевски го објавува списокот на повикани ракометарки за собир за претстојните натревари со репрезентацијата на Словенија во рамки на ЕХФ неделата за ЕХФ Евро Куп 2022.

За време на ЕХФ неделата сениорките ќе одираат два натпревари против селекцијата на Словенија од EHF EURO CUP 2022.

Натпреварите се закажани за 3 март (четврток) во Целје и 6 март 2022 година (недела) во Скопје.

Собирот на репрезентацијата е закажан за ден 28 февруари (понеделник) во 12.30 часот во Хотел „Александар Палас“.

ПОВИКАНИ РАКОМЕТАРКИ:

1.ЈОВАНА МИЦЕВСКА OGC NICE COTE D’AZUR HANDBALL (FRA)
2.ДРАГАНА ПЕТКОВСКА ZORK JAGODINA (SRB)
3.ЈОВАНА САЗДОВСКА HC DUNAREA BRAILA (ROU)

4.САРА РИСТОВСКА CSKA (RUS)
5.ЛЕОНИДА ГИЧЕВСКА SAMBRE-AVESNOIS (FRA)
6.МОНИКА ЈАНЕСКА KONYAALTI BLD.SK (TUR)
7.СИМОНА СТОЈКОВСКА BSCZWICKAU (GER)
8.САЊА ДАБЕВСКА CSM DEVA (ROU)

9.МАРИЈА ШТЕРИОВА SCM GLORIA BUZAU (ROU)
10.ГАБРИЕЛА ВЕЛИЧКОВСКА CÔTE BASQUE HANDBALL (FRA)
11.МАРИЈА ЈОВАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
12.САРА МИНОВСКА ЖРК ВАРДАР
13.ЕМИЛИЈАНА РИЗОСКА РК ФЕНИКС АМС
14.ТЕОДОРА ДУКОСКА ЖРК ЧАИР

15.ИВАНА ЏАТЕВСКА ЖРК ВАРДАР
16.АЛЕКСАНДРА КОЛОВСКА ЖРК МЕТАЛУРГ
17.АНГЕЛА ЈАНКУЛОВСКА ЖРК ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
18.АНДРЕА СЕДЛОСКА RK LOKOMOTIVA (CRO)
19.ИВАНА АРСЕНИЕВСКА ЖРК МЕТАЛУРГ
20.ИВА МЛАДЕНОВСКА ЖРК МЕТАЛУРГ
21.БОЈАНА КОЦЕВА ЖРК ВАРДАР

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сефте победа на македонските одбојкари за убедлив…

Во својот прв настап одбојкарската репрезентација на…

Кирил Лазаров и Филип Миркуловски ќе го…

Најдобриот македонски ракометар на сите времиња, Кирил…

Ракометна радост: Македонија ја победи Романија

Македонската ракометна репрезентација одигра натпревар со моќен…

ФИФА ранг листа: Македонија останува на 67…

Македонската фудбалска репрезентација останува на 67. позиција…

Словенскиот селектор: Македонците ќе бидат многу опасни

Словенија ќе биде првиот противник на Македонија…